«Віддай мені паспорт або поверни гроші! Сама їдь в свою Україну! За кого воювати — за таку, як ти?». Так кричала у Варшавському представництві ДП «Документ» жінка, якій відмовили у видачі паспорта чоловіка…
Консульства України за кордоном припинили видачу закордонних паспортів чоловікам призовного віку, і це спричинило шквал емоцій у соцмережах. Постановою Кабміну від 23 квітня 2024 р. № 443 забороняється пересилання закордонного паспорту громадянам України чоловічої статі від 18 до 60 років до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для їх видачі.
Відтепер чоловіки зможуть отримати закордонний паспорт лише у територіальному органі Державної Міграційної Служби на території України. Чоловіки, які мають законні підстави для відстрочки від мобілізації, й надалі зможуть отримувати документи за кордоном. А саме: особи з інвалідністю; чоловіки, що супроводжують за кордон дружину, своїх батьків або батьків дружини з інвалідністю; чоловіки, що супроводжують за кордон осіб з інвалідністю I-II групи, які забезпечують їм постійний догляд; батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; батьки дітей, хворих на важкі хвороби, що засвідчується довідкою ЛКК; батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи; діди, повнолітні брати, вітчими, які супроводжують дітей з інвалідністю для виїзду за межі України, що у разі їх приналежності до категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації; особи, які потребують постійного догляду та їхній супроводжуючий член сім’ї першого ступеня споріднення; особи, які потребують постійного догляду та їхній супроводжуючий за наявності документів про отримання компенсації на догляд або акту встановлення факту здійснення догляду; опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними, які супроводжують таких осіб для виїзду за межі України; працівники закладів догляду за особами з інвалідністю при їх супроводі за кордон; представники дітей-сиріт при супроводі їх за кордон; військовослужбовці, що направляються на лікування за кордон. Для отримання документів, зокрема закордонного паспорту, їм треба буде пред’явити ті ж документи, що і при перетині кордону.
Тепер про тих чоловіків, які не зможуть отримати закордонні паспорти. У Польщі, якщо вона не прийме окремого законодавчого або нормативного акту, іноземці без закордонних паспортів опиняться поза захистом і стануть фактично нелегалами. Адже статус UKR надається особам, які мають чинний закордонний паспорт. Український паспорт потрібно пред’являти для влаштування на роботу, подальшої легалізації, зокрема для отримання карти часового побиту, для заміни водійського посвідчення чи його отримання. Тому чоловіки без чинного паспорту не зможуть претендувати на легалізацію у Польщі. І якщо поліцейський попросить їх показати документи, а термін дії їхнього паспорта закінчився, можуть виникнути серйозні неприємності. Адже в такому випадку людина незаконно перебуває на території Польщі. Далі можуть відбутися суд і депортація. Але останніми днями я говорила з багатьма польськими адвокатами. Вони висловлюють сподівання, що уряд Польщі швидко ухвалить рішення, яке врегулює цю ситуацію. І кожен з них має великі сумніви, що дійсно відбуватиметься депортація людей до країни, в якій триває війна. Як буде далі — залежить від українського і польського урядів.
Детальніше за посиланням.